ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

  • یکشنبه 14 بهمن 1397 ساعت 15:34

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس و اطلاعات رسمی، ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد اما با تعدیل قیمت ها، به نظر می رسد امروز نزدیک به «هزار هزار میلیارد تومان» پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشته باشد که به طور میانگین حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته اند؛ با توجه به اینکه این میزان از سرمایه های مردم درگیر پروژه های نیمه تمام مانده و در تنگنا هستیم، نباید وارد پروژه هایی شویم که با اولویت ها تطبیق ندارد.
 ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از اقتصادآنلاین، محمد پژمان در نخستین نشست هم اندیشی با جامعه حرفه ای شهرسازان و معماران با اعلام اینکه حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده متوقف نشده است، تاکید کرد: باید رویکردهایی که کرامت افراد را حفظ کند برای آن در پیش بگیریم؛ در واقع برای پیشگیری باید به رویکردهای جدید روی آورده و چاره ای برای مشکلات بیاندیشیم.
وی با انتقاد از اینکه در حوزه مدیریت شهری در دام واژه ها گرفتار شده ایم، گفت: مناطقی که مردم در حاشیه شهر سکونت دارند را «بافت های حاشیه ای»، عرصه هایی که افراد بدون اجازه مستقر شده اند را «سکونتگاه های غیررسمی» و نقاطی که منازل فرسوده وجود دارد را «بافت فرسوده» نامگذاری کرده ایم و به این ترتیب هر روز یک کلمه جدید به کار می بریم و در انتها هم متوجه نمی شویک که مولفه ها و مشخصه های این بافت ها چیست.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، اکنون عرصه هایی از این جنس بیش از 140 هزار هکتارند که برای این تنوع باید تعریف مشخص و دقیقی ارائه شود. 
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، نخستین گام در این زمینه را «تعاریف روشن و بازنگری و اسم گذاری همه محدوده ها» دانست و گفت: در صورت تنوع گونه، باید مشخص شود هر محدوده ذیل کدام گونه قرار می گیرد.
پژمان ادامه داد: در زمینه اقدامات نیز انبوهی از عناوین مانند «احیا بافت، بهسازی، نوسازی، بازسازی، بازآفرینی، باززنده سازی، توانمندسازی و ... شکل گرفته اند.» در این بخش نیز باید مشخص شود که به طور دقیق کدام اقدام مورد نظر ماست و چه فعالیتی را باید انجام شود. 
وی با یادآوری اینکه اکنون محدوده هایی با مولفه های ریزدانگی، ناپایداری و نفوذناپذیری انتخاب و در کمیسیون ماده 5 شورا مصوب شده اند، گفت: بعد از این اقدام، فعالیت خاصی انجام نشده و اقدامات انجام شده بسیار محدود است.
این مقام مسئول تصریح کرد که فرآیند طولانی کمیسیون ماده 5 باید تسهیل شود و به افراد فهیم و دلسوز کشور اعتماد کرد.

** توفیقی در احیای بافت های فرسوده کسب نکرده ایم
پژمان افزود: همه بخش ها از دولت، نهادهای عمومی و مجموعه حاکمیت گرفته تا مردم و جامعه حرفه ای باید در موضوع بافت های فرسوده به شکل حداکثری نقش داشته باشند در غیر این صورت توفیقی به دست نخواهد آمد. 
«از زمانی که بافت های فرسوده موضوعیت پیدا کرد، در برنامه های پنجساله توسعه کشور به آن توجه و در قوانین بودجه و قوانین خاص نیز به این موضوع ها پرداخته شد اما اکنون با ارزیابی عملکرد خود متوجه می شویم توفیق زیادی به دست نیاورده ایم.»
وی با تاکید بر اینکه باید علت توفیق نیافتن در دستیابی به اهداف برنامه های توسعه بررسی شود، گفت: قرار بود سالانه 10 درصد از بافت های فرسوده در طول اجرای برنامه های چهارم و پنجم احیا شود و در این بازه زمانی این برنامه پایان یابد اما اکنون که برنامه ششم در حال اجراست، اقدامات متناسب با وضعیت کشور نبوده است.
این مقام مسئول، چالش نخست در این زمینه را در این دانست که «موضوع را به درستی نشناخته و دقیق با آن برخورد نکرده ایم؛ همچنین از حضور جامعه حرفه ای مهندسان مشاور نیز به اندازه کافی بهره نبرده ایم.»
«چالش دیگر اینکه همه بخش های حاکمیت نسبت به موضوع بافت های فرسوده به یک میزان حساسیت پیدا نکرده اند؛ وفاق ملی یک ضرورت جدی است که به احیای بافت های فرسوده و ناکارآمد کمک شایانی خواهد کرد؛ نکته دیگر اینکه برای احیای این بافت ها سازوکار درستی تدوین نشده و سازماندهی درخوری هم شکل نگرفته است.»

** مشکلات ناشی از قوانین متعدد برای بازسازی بافت های فرسوده
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: تحقق برنامه ملی بازآفرینی شهری مستلزم تهیه و تدوین سازوکار و سازماندهی مناسب است تا این موضوع بعنوان یک دغدغه ملی، ساماندهی شود.
پژمان به وجود قوانین متعدد برای احیا و بازسازی بافت های فرسوده اشاره کرد و گفت: دولت و مجلس آمادگی کامل دارند تا برای اجرای بهتر برنامه، الزام های قانونی لازم را مهیا کنند؛ باید از این فرصت به نحو احسن استفاده کرد زیرا آسیب ها در حال تشدید است.
معاون وزیر راه و شهرسازی بر توجه به ظرفیت های مردمی درخصوص برنامه بازآفرینی شهری تاکید کرد و گفت: تجربه نشان داده که توجه به ظرفیت های مردم و نخبگان نتایج فراوانی در پی دارد اما متاسفانه از این ظرفیت های بزرگ غفلت می کنیم.
وی خاطرنشان ساخت: از امروز به دنبال حضور مهندسان مشاور در متن فعالیت ها هستیم و تصمیم داریم با حضور مستقیم آنها برنامه را پیش ببریم.

** مجازات و محرومیت از خدمات شهروندی برای سازندگان غیرمجاز
پژمان با بیان اینکه در دهه های اخیر در نظام برنامه ریزی شهری به این نتیجه رسیده ایم که شهر ظرفیت محدودی دارد، گفت: بنابراین برای کسی که با برنامه های ما مطابقت نداشته باشد جایگاهی قائل نیستیم؛ افرادی که اقدام به ساخت بنای غیرمجاز می کنند مجازات و از خدمات زیرساختی و خدمات شهروندی محروم می شوند.
«برای کسی که زمینی را تصرف کرده یا زمین را به شکل غیرقانونی خریده و مهمترین دارایی او مستند نیست و برای دریافت پایان کار، پروانه و سند مالک شناخته نمی شود و هیچ جا او را به رسمیت نمی شناسند، نقطه آغاز بی هویتی در اجتماع است.»
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ما در این مدت فکر نکردیم که اگر بازدارندگی موثر نیست می توانیم جابجایی جمعیت را مدیریت کنیم و اجازه ندهیم این جابجایی ها خارج از برنامه ریزی اتفاق بیافتد.
وی با بیان اینکه در گذشته موفق نشده ایم با کمترین آسیب مدیریت کنیم، گفت: «ما به قدری آرمان خواه بودیم که با نگاه های جزمی و آرمان خواهانه و تحکمی، کار را به جایی که اکنون هستیم، رسانده ایم.»

** نوسازی ها باید به صورت یکجا و هم زمان باشد
وی گفت: اگر جامعه شهرسازان و معماران کشور با کمبود کار مواجه اند، می توانیم این نوید را به آنها بدهیم که برنامه بزرگی در دستور کار است.
پژمان با تاکید بر اینکه برنامه باید متکی بر مطالعه و تهیه طرح باشد، گفت: ما دنبال نسخه واحد نیستیم؛ مشاوران باید در هر نقطه ای به اقتضا مسائل جمعیتی، اقلیمی، فرهنگی، اجتماعی و الزامات دیگر، طرح را تهیه کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: مشاوران باید محور برنامه های بازآفرینی باشند و با حضور در محدوده های هدف، دریافت نزدیک و عمیقی از احساس، شرایط، خصوصیات، توقعات و انتظارات و ظرفیت های مردم به دست آورند و براساس آن شرح خدمات مکفی را تهیه کنند.
وی تاکید کرد: محور برنامه ها مردم هستند و در جایی که آنها برای تغییر سرنوشت خود و دگرگون کردن اوضاع و احوال نامطلوبشان نقش آفرینی نکنند و سهیم نباشند، ما نیز اقدامی انجام نمی دهیم.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با یادآوری تاکید رییس جمهوری مبنی بر تسریع نوسازی بافت های فرسوده، گفت: این نوسازی باید به صورت یکجا و هم زمان انجام شود.
به گفته پژمان، مشاوران باید به اقتضا مکان بعنوان افراد متخصص، تدابیری را بیندیشند و به کار گیرند تا فعالیت ها سرعت گیرد؛ نباید هر فردی در هر زمانی به ضرورتی رسید و دلش خواست در نقطه ای اقدام کند.
وی ادامه داد: در حال حاضر مشوق های فراوان، تراکم رایگان، تخفیف پروانه و تسهیلات رایگان برای نوسازی ارائه می شود اما با این فعالیت ها به احتمال زیاد فقط مساله ناپایداری را حل می کنیم و مولفه های دیگر همچون کمبود سرانه های خدماتی، زیرساخت ها و رو بناها که کیفیت زندگی را تعیین می کند، مغفول می ماند.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان ساخت: با این اقدامات فقط تراکم ساختمانی و به تبع آن تراکم جمعیتی اضافه می شود و شرایط نامطلوب زندگی تشدید خواهد شد.

** 125 هزار میلیارد تومان برای نوسازی در 5 سال کافی نیست
وی گفت: 125 هزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای برنامه در طول 5 سال در نظرگرفته شد اما این برآورد پیش از تورم بود؛ با وضعیت کنونی، این عدد باید ضرب در دو یا سه شود.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری، بخشی از مشکلاتی کنونی در کشور را ناشی از «انحصارات» دانست و افزود: اگر اراده کنیم و به نقاط مشترک برسیم مشکلات حل خواهد شد.

** 600 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور
پژمان، بر لزوم کاهش هزینه های مردم نیز تاکید کرد و گفت: به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس و اطلاعات رسمی، 600 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد اما با تعدیل قیمت ها، به نظر می رسد امروز نزدیک به «هزار هزار میلیارد تومان» پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشته باشد که به طور میانگین حدود 50 درصد پیشرفت داشته اند؛ با توجه به اینکه این میزان از سرمایه های مردم درگیر پروژه های نیمه تمام مانده و در تنگنا هستیم، نباید وارد پروژه هایی شویم که با اولویت ها تطبیق ندارد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری اظهارکرد: حدود 4 هزار میلیارد تومان از بودجه یک میلیارد دلاری در اختیار شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار گرفته است که از این میزان 2 هزار و 100 میلیارد تومان به صورت منابع بانکی و تسهیلات ارزان قیمت با سود 9 درصد برای ساخت و ساز به مردم ارائه می شود.
به گفته وی، همچنین مقرر شده یک هزار و 500 میلیارد تومان از بودجه به اجرای پروژه ها اختصاص یابد. این بودجه صرف حوزه های زیرساختی، روبنایی، تعریض و اصلاح شبکه می شود تا گشایشی در زندگی مردم ایجاد شود.
پژمان ادامه داد: 150 میلیارد تومان ودیعه مسکن نیز برای جابجایی موقت افرادی در نظر گرفته شده که تصمیم به نوسازی منازل خود دارند.
وی خاطرنشان ساخت: در برنامه بازآفرینی شهری، اجرایی کردن پروژه ها را با توجه به جزئیات آنها ادامه می دهیم و قرار نیست مسئولیت ها و اختیارات کسی را محدود کنیم. همچنین بنای توقف کارها را نداریم؛ اگر برنامه ها به تجدیدنظر و اصلاح نیاز دارد، هنگام ادامه کار این اصلاحات اعمال می شود.
معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: کل فرایند بازآفرینی باید رصد و با نظام های درستی با محوریت و حضور حداکثری بخش حرفه ای و خصوصی در چارچوب مناسبی پیگیری شود.
وی افزود: اگر مهندسان مشاور در شرح خدمات ایرادی وارد می کنند و شرح خدمات جدیدی از سوی مهندسان مشاور پیشنهاد داده می شود ما مدافع این پیشنهاد در سازمان برنامه و بودجه خواهیم بود.
به گفته پژمان، بخش زیادی از منابع طرح ها از منابع داخلی خود تامین می شود و به همین دلیل نگرانی ای در این زمینه وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهارکرد: باید هرچه سریعتر دستورالعمل آماده و اسناد با پشتوانه تهیه شود؛ ما نیز براساس فرایندها دستورالعمل را تهیه و بر این اساس کارگروه ها را تشکیل می دهیم؛ تلاش ما این است که در 50 روز باقیمانده از سال، مقدمات اجرای برنامه را فراهم کنیم.
در سال های گذشته تامین نشدن منابع مالی برای اختصاص یارانه سود تسهیلات نوسازی بافت‌های فرسوده و ساخت واحدهای مسکونی جدید در محدوده ها و محلات هدف نوسازی از مهمترین مشکلات اجرای طرح‌های مربوط به بازسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری بود.
بعد از گذشت چند سال از اجرای برنامه‌های نوسازی در ابعاد و در قالب طرح‌های مختلف این نتیجه حاصل شد که فرآیند نوسازی باید به صورت محله محوری انجام شود و مقرر شد سالیانه 270 محله فرسوده شهری در قالب طرح ملی بازآفرینی شهری با کمک همه دستگاه های مربوطه از جمله بانک مسکن به عنوان اصلی ترین نهاد تامین مالی بخش مسکن و فعال ترین بانک در پرداخت تسهیلات مسکن نوسازی، بهسازی و بازآفرینی شود.
براین اساس در دیماه امسال اعلام شد از مجموع 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده، 4500 میلیارد تومان به سازندگان اختصاص می یابد و 1500 میلیارد تومان برای تامین خدمات روبنایی و زیربنایی باشد.
در مجموع در قالب بازآفرینی شهری 100 هزار واحد مسکونی در سال ساخته می شود که تا دیماه 70 هزار تقاضای صدور پروانه ساختمانی مطرح شده که درخواست برای 35 هزار واحد مربوط به مردم و 35 هزار واحد دیگر مربوط به توسعه گران است.
مقرر شده است در کلانشهرها وام های 50 میلیون تومانی با سود 9 درصد و برای دیگر شهرها وام 40 میلیون تومانی با همین سود پرداخت شود. این وام برای سازندگان حرفه ای تا سقف 110 میلیون تومان است که 50 میلیون تومان با سود 9 درصد و 60 میلیون تومان باقیمانده با سود 18 درصد محاسبه می شود.
یک میلیون و 600 هزار مترمربع زمین دولتی برای بازآفرینی شهری اختصاص یافته است. براین اساس عملیات اجرایی در 18 محله هدف در استان تهران از ابتدای سال 98 آغاز می شود


ارسال نظر

ارسال


بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد

بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، از شفاف‌سازی سامانه ارجاع کار و امکان مشاهده کلیه پروژه‌های نظارتی، از سوی همه اعضای نظام مهندسی خبر داد.

برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم/ تداوم ساخت مسکن کم درآمدها

برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم/ تداوم ساخت مسکن کم درآمدها

وزیر راه و شهرسازی گفت: قصد و برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم، چرا که معتقدیم این اقدام موجب افزایش قیمت مسکن خواهد شد و اقشار کم درآمد برای تامین مسکن بیشتر دچار مشکل می شوند.

متوسط قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت/افزایش ۳۹درصدی معاملات

متوسط قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت/افزایش ۳۹درصدی معاملات

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در معاملات بهمن ماه تهران ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار تومان برآورد شده است.

 شهردار تهران: پشت بام فروشی بررسی می شود

شهردار تهران: پشت بام فروشی بررسی می شود

شهردار تهران با بیان اینکه تاکنون گزارشی از «پشت بام فروشی» در پایتخت دریافت نکرده ام تصریح کرد: احداث کانکس در پشت بام ها بررسی خواهد شد.

 22 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

22 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: براساس آمارهای موجود 22 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت های فرسوده شهری زندگی می کنند که فقر شهری، عدم ایمنی و بحران هویتی از مهمترین مسائل آنهاست.

 400 هزار واحد مسکن در کشور احداث می شود

400 هزار واحد مسکن در کشور احداث می شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: احداث 400 هزار واحد مسکونی در کشور برای سال ‌های 98 و 99 با اولویت خانه اولی ها در دستور کار قرار گرفته است.

 مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگری تعاونی های پیمانکاران منطقه گل گهر سیرجان با حضور وزیر مسکن راه و شهرسازی شامگاه دوشنبه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت .

امضای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه در شهرهای جدید

امضای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه در شهرهای جدید

امروز در جریان برگزاری همایش فرصتهای سرمایه گذاری که در شهر جدید هشتگرد برگزار شد، تفاهم نامه‌هایی برای احداث پروژه‌های مختلف مسکونی، تجاری، رفاهی و درمانی به ارزش تقریبی ۷۵۰۰ میلیارد تومان به امضا رسید که از جمله آنها ۴۴ تفاهم نامه به ارزش ۳۰۰۰ میلیارد تومان در هشتگرد بود.

 افزایش ۳۳۰ درصدی واحدهای مسکونی کشور در ۴۰ سال اخیر

افزایش ۳۳۰ درصدی واحدهای مسکونی کشور در ۴۰ سال اخیر

وزیر راه وشهرسازی از افزایش ۳۳۰ درصدی تعداد واحدهای مسکونی طی ۴۰ سال اخیر خبر داد.

 رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

یک کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه رشد قیمت در هر کالایی با آغاز سال جدید رخ می دهد و این موضوع برای مسکن هم اجتناب ناپذیر است گفت:قیمت مسکن به گونه ای افزایش یافته که قدرت خرید به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

تهران و باغ های شمیران

تهران و باغ های شمیران

اگربخواهید در تهران این کلان شهر پر از برج شلوغی و آشفتگی روزی را به گردش بگذرانید ودر این گردش تاریخ فرهنگ هنر و طبیعت را جستجو کنید شاید هیچ کجا بهتر از مناطق شمالی آن نباشد، منطقه‌ای که تا چندی پیشتر جدای از تهران فعلی و ییلاقی  برای دارالخلافه نشینهای تهرانی بود. منطقه‌ای که به نام شمرون خوانده می‌شود و هنوز هم ساکنان امروزی

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن!

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن!

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که آمار نشان می‌دهد معاملات شهر تهران در بازه قیمتی ۷۵۰ میلیون تومان انجام می‌شود، گفت: شاخص‌هایی همچون رشد و میانگین قیمت‌های فعلی از مناطق برخوردار شهر تهران این آدرس اشتباه را به سرمایه‌گذار می‌دهد که در مناطق مرفه‌نشین اقدام به ساخت و ساز کند؛ در حالی که عمده آپارتمان‌های خالی از سکنه تهران در این مناطق قرار دارد.

 مخالفت دبیر کانون انبوه‌سازان با کارت اعتباری مصالح مسکن/ ۴۰۰هزار درخواست برای وام مسکن

مخالفت دبیر کانون انبوه‌سازان با کارت اعتباری مصالح مسکن/ ۴۰۰هزار درخواست برای وام مسکن

دبیر کانون انبوه سازان کشور با بیان اینکه وضعیت بازار مسکن در سال آینده بستگی به نرخ تورم دارد، گفت:پرداخت کارت اعتباری مصالح و دخالت دولت در بازار مفید نیست.

 خانه ۸۸متری در تهران ۲۰۰میلیون تومان!

خانه ۸۸متری در تهران ۲۰۰میلیون تومان!

بررسی قیمت روز مسکن در تهران حاکی از آن است که یک خانه مسکونی ۳۰۶ متری در دروازه شمیران به قیمت ۱.۵ میلیارد تومان و آپارتمان ۸۸ متری در تهرانسر به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان معامله شده است.

۲برنامه دولت برای خانه‌دارکردن ارزان مردم/ کاهش ۱۵درصدی قیمت مسکن با کارت اعتباری مصالح

۲برنامه دولت برای خانه‌دارکردن ارزان مردم/ کاهش ۱۵درصدی قیمت مسکن با کارت اعتباری مصالح

وزیر راه و شهرسازی با بیان "باید بتوانیم در جهت عمران و آبادانی کشور بیشتر و کارآمدتر از گذشته ایفای نقش کنیم" گفت: دولت ۲ برنامه برای خانه‌دارکردن ارزان مردم را در دستور کار دارد.

 ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس و اطلاعات رسمی، ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد اما با تعدیل قیمت ها، به نظر می رسد امروز نزدیک به «هزار هزار میلیارد تومان» پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشته باشد که به طور میانگین حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته اند؛ با توجه به اینکه این میزان از سرمایه های مردم درگیر پروژه های نیمه تمام مانده و در تنگنا هستیم، نباید وارد پروژه هایی شویم که با اولویت ها تطبیق ندارد.

 هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسکن

هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسکن

در حالی که تسهیلات خرید مسکن در تهران در بهترین حالت حداکثر تا یک چهارم هزینه خرید یک واحد مسکونی ۶۰ متری را پوشش می دهد، اما هزینه خرید اوراق این تسهیلات، ۱۰ درصد ارزش وام است.