تیغ وام مسکن در کدام استان‌ها هنوز تیز است؟

  • چهارشنبه 10 بهمن 1397 ساعت 15:0

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

تهرانی‌ها از گرفتن وام مسکن قطع امید کرده‌اند، اما آمار‌های رسمی نشان می‌دهند دست کم در ۱۱شهر مرکز استان در کشور همچنان می‌توان با این پول خانه‌هایی بزرگ و جادار خرید.
 تیغ وام مسکن در کدام استان‌ها هنوز تیز است؟

به گزارش آگاهان ایده نیوز به نقل از فرارو، فرقی نمی‌کند اوضاع بازار چطور است یا بانک‌ها چقدر وام مسکن می‌دهند. به‌هرحال مردم همیشه از رقم وام گلایه دارند و می‌گویند کفاف خرید خانه را نمی‌دهد. البته اگر خوب گوش کنید، صدای اعتراض‌ها بیشتر از سمت پایتخت یا نهایتا شهرهای بزرگ و پرجمعیت شنیده می‌شود. شهرهایی که در آنها قیمت خانه سر به فلک می‌کشد اما اگر در بقیه شهر‌ها زندگی می‌کنید، نگذارید این حرف و حدیث‌ها فریبتان بدهد. در برخی استان‌ها مثل خراسان شمالی با وام مسکن هنوز می‌توان خانه‌ای بالای ۱۰۰ متر خرید. 

استان آذربایجان شرقی: گزارش‌های موجود از بازار مسکن در استان آذربایجان شرقی نشان می‌دهد قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این استان حدود دو میلیون و ۷۵۳ هزار تومان قیمت دارد. این یعنی زوج‌های تبریزی با بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی حاصل از وام مسکن می‌توانند یک خانه ۶۵ متری برای خودشان خریداری کنند.

خراسان رضوی: مشهدی‌ها با بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی که دو سوم آن وام مسکن است، توانایی خرید ۶۶ متر واحد مسکونی دارند. چراکه گزارش‌های بازار مسکن سطح کشور نشان می‌دهد میانگین قیمت هر واحد مسکونی در استان خراسان رضوی دو میلیون و ۷۳۰ هزار تومان است.

بوشهر: بندر‌نشینان بوشهری بعد از دریافت وام مسکن می‌توانند خانه ۶۷ متری بخرند. چرا که با توجه به میانگین قیمت دو میلیون و ۶۸۰ هزار تومانی هر متر مربع واحد مسکونی در این استان، بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن در بوشهر کفاف خرید ۶۷ متر واحد مسکونی را می‌دهد.

یزد: آخرین گزارش‌ها از بازار مسکن در استان یزد نشان می‌دهد میانگین قیمت هر واحد مسکونی در این استان دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. با این تفسیر بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن در یزد برای خرید یک خانه ۶۹ متری کافی است.

گیلان: میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در استان گیلان بر اساس آخرین گزارش‌های موجود حدود دو میلیون و ۵۴۰ هزار تومان است. با این تفاسیر بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن برای خرید یک واحد مسکونی ۶۹ متری کفاف می‌دهد.

قزوین: مردم استان قزوین برای خرید هر مترمربع واحد مسکونی باید به طور میانگین دو میلیون و ۳۷۰ هزار تومان هزینه کنند. این یعنی بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی که با وام مسکن می‌شود دست و پا کرد، برای خرید یک واحد مسکونی ۷۶ متری کافی است.

البرز: گزارش‌های موجود از بازار مسکن در استان البرز به عنوان کوچکترین استان کشور نشان می‌دهد هر متر مربع واحد مسکونی در این استان به طور میانگین حدود دو میلیون و ۳۱۰ هزار تومان ارزش قیمت دارد. این یعنی بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن می‌تواند یک خانه ۷۸ متری برای زوج‌های کرجی به همراه داشته باشد.


زنجان: زوج‌های زنجانی با بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی که از طریق وام مسکن جور می‌کنند، می‌توانند یک خانه ۸۰ متری برای خودشان تهیه کنند. چراکه آخرین گزارش‌های بازار مسکن در سطح کشور نشان می‌دهد میانگین قیمت مسکن در زنجان حدود دو میلیون و ۲۶۰ هزار تومان است.

هرمزگان: آخرین گزارش موجود از بازار مسکن در استان هرمزگان نشان می‌دهد میانگین قیمت هر واحد مسکونی در این استان حدود دو میلیون و ۲۲۰ هزار تومان قمیت دارد. بر این اساس زوج‌های بندرعباسی با بودجه ۱۸۰ میلیونی که بعد از وام مسکن به دست می‌آوردند، می‌توانند یک خانه ۸۱ متری برای خودشان تهیه کنند.
 
چهارمحال و بختیاری: شهرکرد یکی از چهار مرکز استان در کشور است که جمعیتی پایین‌تر از ۲۰۰ هزار نفر دارد. این یعنی زوج‌های جوان اهل شهرکرد می‌توانند تنها ۸۰ میلیون تومان وام مسکن بگیرند و اگر این مبلغ را کنار سرمایه اولیه‌شان بگذارند، می‌توانند بودجه ۱۲۰ میلیون تومانی برای خرید مسکن اختصاص دهند. با توجه به اینکه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این استان حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، این بودجه کفاف خرید یک واحد مسکونی ۵۴ متری در شهرکرد را می‌دهد.

کرمان: زوج‌های کرمانی با بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی برای خرید مسکن می‌توانند یک واحد مسکونی ۸۸ متری بخرند. چراکه آخرین گزارش از وضعیت بازار مسکن در استان کرمان حاکی از آن است که میانگین قیمت هر واحد مسکونی در این استان حدود دو میلیون و ۵۰ هزار تومان است.

گلستان: آخرین گزارش‌ها از وضعیت بازار مسکن سراسر کشور نشان می‌دهد میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در استان گلستان حدود یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان است و این یعنی زوج‌های گرگانی با بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی می‌توانند صاحب یک خانه ۹۱ متری شوند.

کرمانشاه: بازار مسکن در استان کرمانشاه با رکود سنگینی مواجه شده. با این حال آخرین گزارش‌ها از وضعیت مسکن در این استان نشان می‌دهد هر متر واحد مسکونی حدود یک میلیون و ۹۴۰ هزار تومان قیمت دارد و این یعنی بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی برای خرید یک واحد مسکونی ۹۳ متری کافی است.

اردبیل: آخرین آمار‌های موجود از بازار مسکن در استان اردبیل نشان می‌دهد هر متر مربع واحد مسکونی در استان مرکزی به طور میانگین یک میلیون و ۹۲۰ هزار تومان قیمت دارد. با این تفاسیر وام مسکن به علاوه سرمایه اولیه می‌تواند بودجه لازم برای خرید یک خانه ۹۴ متری را برای زوج‌های اردبیلی فراهم کند.​

ایلام: ایلام جمعیتی پایین‌تر از ۲۰۰ هزار نفر دارد. این یعنی زوج‌های جوان اهل ایلام می‌توانند تنها ۸۰ میلیون تومان وام مسکن بگیرند و نهایتا بودجه آن‌ها برای خرید خانه ۱۲۰ میلیون تومان خواهدبود. با توجه به اینکه میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این استان حدود یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان است، این بودجه کفاف خرید یک واحد مسکونی ۷۰ متری در ایلام را می‌دهد.

سیستان و بلوچستان: میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در استان سیستان و بلوچستان مطابق آخرین آمار موجود، حدود یک میلیون و ۴۹۰ هزار تومان است. این یعنی زوج‌های زاهدانی با بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی که از وام مسکن به دست می‌آورند می‌توانند یک خانه ۱۲۰ متری برای خودشان تهیه کنند!

سمنان: شهر سمنان دیگر مرکز استانی است که مطابق سرشماری سال ۹۵ کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و این یعنی بودجه‌ای که می‌شود برای خرید مسکن در این شهر دست و پا کرد، ۱۲۰ میلیون تومان است. با توجه به میانگین قیمت یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومانی برای هر متر واحد مسکونی در سمنان، این بودجه کفاف خرید یک خانه ۹۰ متری را می‌دهد.

آذربایجان غربی: زوج‌های جوان در استان اذربایجان غربی با توجه به بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی که بعد از دریافت وام مسکن برای خرید خانه جور می‌کنند، می‌توانند یک خانه ۱۴۰ متری بخرند. چراکه آخرین گزارش‌ها از بازار مسکن در استان آذربایجان غربی نشان می‌دهد هر متر مربع واحد مسکونی در این استان به طور میانگین یک میلیون و ۲۸۵ هزار تومان قمیت دارد.

کردستان: سنندجی‌ها با بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی که دو سوم آن وام مسکن است، توانایی خرید ۱۴۱ متر واحد مسکونی دارند. چراکه گزارش‌های بازار مسکن سطح کشور نشان می‌دهد میانگین قیمت هر واحد مسکونی در استان کردستان یک میلیون و ۲۷۲ هزار تومان است.

خراسان شمالی: آخرین گزارش‌ها از بازار مسکن در استان خراسان شمالی نشان می‌دهد میانگین قیمت هر واحد مسکونی در این استان یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان است. با این تفسیر بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن در یزد برای خرید یک خانه ۱۴۵ متری کافی است.

کهگیلویه و بویراحمد: یاسوج در سرشماری سال ۹۵، کمترین جمعیت را در بین مراکز استان‌ها داشت. جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر یعنی زوج‌های جوان در این شهر با وام ازدواج تنها می‌توانند ۱۲۰ میلیون تومان بودجه برای خرید مسکن دست و پا کنند. میانگین قیمت یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومانی در استان کهگیلویه و بویراحمد نشان می‌دهد این بودجه برای خرید یک واحد ۹۷ متری در این شهر کافی است.

لرستان: مردم استان لرستان برای خرید هر متر مربع واحد مسکونی باید به طور میانگین یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه کنند. این یعنی بودجه ۱۸۰ میلیون تومانی که با وام مسکن می‌شود دست و پا کرد، برای خرید یک واحد مسکونی ۱۶۳ متری کافی است!

خراسان جنوبی: استان خراسان جنوبی بهترین استان برای خرج کردن وام مسکن به حساب می‌آید. چرا که با توجه به میانگین قیمت یک میلیون تومانی هر واحد مسکونی در این استان، بودجه ۱۸۰ میلیونی وام مسکن کفاف خرید ۱۸۰ متر واحد مسکونی در بیرجند را می‌دهد.

ارسال نظر

ارسال


بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد

بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، از شفاف‌سازی سامانه ارجاع کار و امکان مشاهده کلیه پروژه‌های نظارتی، از سوی همه اعضای نظام مهندسی خبر داد.

برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم/ تداوم ساخت مسکن کم درآمدها

برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم/ تداوم ساخت مسکن کم درآمدها

وزیر راه و شهرسازی گفت: قصد و برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم، چرا که معتقدیم این اقدام موجب افزایش قیمت مسکن خواهد شد و اقشار کم درآمد برای تامین مسکن بیشتر دچار مشکل می شوند.

متوسط قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت/افزایش ۳۹درصدی معاملات

متوسط قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت/افزایش ۳۹درصدی معاملات

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در معاملات بهمن ماه تهران ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار تومان برآورد شده است.

 شهردار تهران: پشت بام فروشی بررسی می شود

شهردار تهران: پشت بام فروشی بررسی می شود

شهردار تهران با بیان اینکه تاکنون گزارشی از «پشت بام فروشی» در پایتخت دریافت نکرده ام تصریح کرد: احداث کانکس در پشت بام ها بررسی خواهد شد.

 22 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

22 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: براساس آمارهای موجود 22 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت های فرسوده شهری زندگی می کنند که فقر شهری، عدم ایمنی و بحران هویتی از مهمترین مسائل آنهاست.

 400 هزار واحد مسکن در کشور احداث می شود

400 هزار واحد مسکن در کشور احداث می شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: احداث 400 هزار واحد مسکونی در کشور برای سال ‌های 98 و 99 با اولویت خانه اولی ها در دستور کار قرار گرفته است.

 مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگری تعاونی های پیمانکاران منطقه گل گهر سیرجان با حضور وزیر مسکن راه و شهرسازی شامگاه دوشنبه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت .

امضای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه در شهرهای جدید

امضای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه در شهرهای جدید

امروز در جریان برگزاری همایش فرصتهای سرمایه گذاری که در شهر جدید هشتگرد برگزار شد، تفاهم نامه‌هایی برای احداث پروژه‌های مختلف مسکونی، تجاری، رفاهی و درمانی به ارزش تقریبی ۷۵۰۰ میلیارد تومان به امضا رسید که از جمله آنها ۴۴ تفاهم نامه به ارزش ۳۰۰۰ میلیارد تومان در هشتگرد بود.

 افزایش ۳۳۰ درصدی واحدهای مسکونی کشور در ۴۰ سال اخیر

افزایش ۳۳۰ درصدی واحدهای مسکونی کشور در ۴۰ سال اخیر

وزیر راه وشهرسازی از افزایش ۳۳۰ درصدی تعداد واحدهای مسکونی طی ۴۰ سال اخیر خبر داد.

 رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

یک کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه رشد قیمت در هر کالایی با آغاز سال جدید رخ می دهد و این موضوع برای مسکن هم اجتناب ناپذیر است گفت:قیمت مسکن به گونه ای افزایش یافته که قدرت خرید به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

تهران و باغ های شمیران

تهران و باغ های شمیران

اگربخواهید در تهران این کلان شهر پر از برج شلوغی و آشفتگی روزی را به گردش بگذرانید ودر این گردش تاریخ فرهنگ هنر و طبیعت را جستجو کنید شاید هیچ کجا بهتر از مناطق شمالی آن نباشد، منطقه‌ای که تا چندی پیشتر جدای از تهران فعلی و ییلاقی  برای دارالخلافه نشینهای تهرانی بود. منطقه‌ای که به نام شمرون خوانده می‌شود و هنوز هم ساکنان امروزی

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن!

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن!

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که آمار نشان می‌دهد معاملات شهر تهران در بازه قیمتی ۷۵۰ میلیون تومان انجام می‌شود، گفت: شاخص‌هایی همچون رشد و میانگین قیمت‌های فعلی از مناطق برخوردار شهر تهران این آدرس اشتباه را به سرمایه‌گذار می‌دهد که در مناطق مرفه‌نشین اقدام به ساخت و ساز کند؛ در حالی که عمده آپارتمان‌های خالی از سکنه تهران در این مناطق قرار دارد.

 مخالفت دبیر کانون انبوه‌سازان با کارت اعتباری مصالح مسکن/ ۴۰۰هزار درخواست برای وام مسکن

مخالفت دبیر کانون انبوه‌سازان با کارت اعتباری مصالح مسکن/ ۴۰۰هزار درخواست برای وام مسکن

دبیر کانون انبوه سازان کشور با بیان اینکه وضعیت بازار مسکن در سال آینده بستگی به نرخ تورم دارد، گفت:پرداخت کارت اعتباری مصالح و دخالت دولت در بازار مفید نیست.

 خانه ۸۸متری در تهران ۲۰۰میلیون تومان!

خانه ۸۸متری در تهران ۲۰۰میلیون تومان!

بررسی قیمت روز مسکن در تهران حاکی از آن است که یک خانه مسکونی ۳۰۶ متری در دروازه شمیران به قیمت ۱.۵ میلیارد تومان و آپارتمان ۸۸ متری در تهرانسر به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان معامله شده است.

۲برنامه دولت برای خانه‌دارکردن ارزان مردم/ کاهش ۱۵درصدی قیمت مسکن با کارت اعتباری مصالح

۲برنامه دولت برای خانه‌دارکردن ارزان مردم/ کاهش ۱۵درصدی قیمت مسکن با کارت اعتباری مصالح

وزیر راه و شهرسازی با بیان "باید بتوانیم در جهت عمران و آبادانی کشور بیشتر و کارآمدتر از گذشته ایفای نقش کنیم" گفت: دولت ۲ برنامه برای خانه‌دارکردن ارزان مردم را در دستور کار دارد.

 ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس و اطلاعات رسمی، ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد اما با تعدیل قیمت ها، به نظر می رسد امروز نزدیک به «هزار هزار میلیارد تومان» پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشته باشد که به طور میانگین حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته اند؛ با توجه به اینکه این میزان از سرمایه های مردم درگیر پروژه های نیمه تمام مانده و در تنگنا هستیم، نباید وارد پروژه هایی شویم که با اولویت ها تطبیق ندارد.

 هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسکن

هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسکن

در حالی که تسهیلات خرید مسکن در تهران در بهترین حالت حداکثر تا یک چهارم هزینه خرید یک واحد مسکونی ۶۰ متری را پوشش می دهد، اما هزینه خرید اوراق این تسهیلات، ۱۰ درصد ارزش وام است.