سرعت‌گیر نوروز در مسیر بازار مسکن

  • سه شنبه 22 اسفند 1396 ساعت 11:54

اخبار => اخبار اقتصادی مسکن

بررسی گزارش‌های میدانی از دفاتر املاک سطح شهر نشان می‌دهد، حجم معاملات خرید و فروش مسکن در اسفندماه، کاهش یافته است.
سرعت‌گیر نوروز در مسیر بازار مسکن

به گزارش آگاهان املاک به نقل از تعادل، در این میان نگاهی به سامانه اطلاعات بازار املاک هم مهر تاییدی بر این گزارش میدانی می‌زند و ثبت 5 هزار و 570 قرارداد امضا شده تا 18 اسفند ماه، حکایت از کاهش استقبال خریداران از معامله ملک دارد.

معاملات مسکن در اسفندماه در حالی کاهش یافته که از ابتدای نیمه دوم سال جاری روند معاملات صعودی بوده و این سیر مثبت تا بهمن ماه ادامه داشته است و طی این مدت هم، کارشناسان و مسوولان حوزه مسکن بارها به ظهور نشانه‌های خروج از رکود و سپری شدن پیش رونق در بازار مسکن اشاره کردند.

البته ‌ناگفته نماند که تعداد معاملات مسکن در بهمن ماه هم نسبت به دی ماه کاهش یافت و در پی آن کارشناسان اعلام کردند که تاثیر «هیجانات ارزی» موجب کاهش 3.2درصدی حجم قراردادهای خرید و فروش مسکن در بهمن نسبت به ماه قبل از آن، شده است.

اما با وجود افت معاملات مسکن در بهمن ماه، باتوجه به روند 11 ماهه تحولات مسکن و به‌ویژه روند روبه رشد قراردادها در نیمه دوم سال جاری، بسیاری از کارشناسان اقتصاد مسکن، کاهش معاملات مسکن در بهمن ماه را یک «سکته خفیف» در روند رو به رشد معاملات ارزیابی کردند. اینک اما با کاهش قراردادهای خرید و فروش در 17 روز ابتدایی اسفند ماه، به نظر می‌رسد، ‌کاهش سرعت معاملات ملک در اسفند 96 و فروردین 97، برخلاف روند رو به رشد معاملات در آذر و دی و تمایل شدید متقاضیان مصرفی به خرید واحد مسکونی موردنظر خود نیز تداوم یابد.

در این میان، کاهش حجم معاملات مسکن در روزهای ابتدایی اسفندماه در شهر تهران (به‌عنوان شهر پیشروی مسکن) از دید مسوولان این حوزه هم پوشیده نماند و مصطفی قلی‌خسروی‌ رییس اتحادیه املاک، در نخستین نشست خبری خود از افت 7.9درصدی حجم معاملات در 13 روز ابتدایی ماه جاری، در پایتخت خبر داد و علت آن را التهابات بازار ارز دانست. همچنین سعید لطفی، از اعضای هیات‌مدیره اتحادیه املاک در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اینکه افت معاملات مسکن در اسفند ماه به چه دلیل بوده است، گفت: ابهامات قیمت مسکن در سال 97 موجب شد تا فروشنده‌ها با این احتمال که شاید قیمت‌ها در سال آینده افزایش یابد از فروش مسکن خودداری کنند، بنابراین، این یکی از دلایل افت معاملات در اسفند ماه بود.

او ادامه داد: دلیل دیگر افت معاملات مسکن در حالی که بخش مسکن در دوره پیش رونق قرار گرفته و روند خوبی را طی می‌کرد، این است که بخش مسکن چند ماهی بود که روند خوبی پیدا کرده بود و متقاضیان مسکن آرام‌آرام وارد بازار شده و واحد مسکونی موردنظر خود را خریداری می‌کردند و همین موضوع موجب شده بود تا سازنده‌هایی که از بازار مسکن خارج شده بودند مجددا برای ساخت اقدام کنند اما به یک‌باره وضعیت نرخ ارز و طلا در بازار به‌هم ریخت و موجب شد تا دولت برای کنترل نرخ ارز اقدام به فروش اوراق در بانک‌ها با نرخ سود 20درصد کند و همین اقدام بسیاری از مردم را به سرمایه‌گذاری در بازار ارز و اوراق سوق داد.

 کاهش حجم معاملات طبیعی است

باتوجه به دلایل مطرح شده از سوی مسوولان بخش مسکن درباره افت معاملات در این ماه که شامل ابهام در قیمت مسکن و عدم تمایل فروشندگان برای فروش ملک، التهابات بازار ارز و... می‌شود، این نگرانی تشدید می‌شود که آیا سیر مثبت حجم معاملات مسکن متوقف شده است و دوباره بازار مسکن در رکود فرو می‌رود؟ آیا این روند کاهشی، طبیعی است، یعنی هر سال در ماه‌های پایانی سال شاهد افت قراردادهای خرید و فروش هستیم یا اینکه دلایل دیگری از جمله موارد ذکر شده در این افت اثرگذار بوده‌اند؟

عباس زینعلی کارشناس ارشد حوزه اقتصاد مسکن چندان با این اظهارنظرها درباره علل کاهش حجم معاملات مسکن در بهمن و اسفندماه موافق نیست و درباره علت افت معاملات مسکن در این دو ماه و به‌ویژه اسفندماه می‌گوید: کاهش حجم قراردادهای خرید و فروش در ماه‌های پایانی سال، روندی طبیعی است که هر ساله از اواخر دی ماه آغاز می‌شود و تا اوایل سال بعد از آن ادامه می‌یابد.  زینعلی می‌افزاید: هر سال، از اواخر دی ماه، شاهد کاهش حجم معاملات هستیم که این افت گاه تا اسفند و گاهی هم تا سال بعد از آن تداوم پیدا می‌کند و دلیل آن هم این است که در ماه‌های پایانی سال، اولویت‌های دیگری برای خانواده‌ها مطرح می‌شود که خانوارها به‌دنبال انجام آن اولویت‌ها می‌روند. او ادامه می‌دهد: در ماه‌های پایانی سال، گذراندن ایام تعطیلات، انجام هزینه‌های پایان سال از جمله خرید پوشاک و... در اولویت خانوارهای ایرانی قرار می‌گیرد و بر همین اساس، انجام تصمیمات جدی و اساسی در سه ماهه پایانی و به‌ویژه اسفند اجرایی نمی‌شود.

به گفته این کارشناس ارشد بخش مسکن، خانوارها تا اوایل سال آینده منتظر می‌مانند تا شرایط بازار مسکن روشن شود، ضرایب اقتصادی و اجتماعی بازتعریف شود، بعد تصمیم به خرید مسکن کنند. زینعلی اظهار می‌کند: علاوه بر تغییر اولویت خانوارها در ماه‌های پایانی سال، سرعت انتقال و جابه‌جایی مبالغ بین‌بانکی در اسفند و بهمن ماه کاهش می‌یابد و مجموع این عوامل موجب می‌شود که حجم معاملات در اسفندماه کاهش یابد که براساس آمارها در اسفندماه سال جاری هم شاهد افت خرید و فروش‌ها بودیم.

این کارشناس ارشد اقتصاد مسکن بیان می‌کند: کاهش حجم معاملات مسکن در ماه‌های پایانی سال تا اوایل و حداکثر تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه می‌یابد و به عبارت دیگر تا دو ماه دیگر شاهد تداوم افت معاملات مسکن خواهیم بود.

او معتقد است: هر ساله تا اردیبهشت ماه خانوارها تصمیمی برای خرید مسکن نمی‌گیرند و از ماه دوم سال نو، دوباره شاهد رشد قراردادهای خرید و فروش مسکن هستیم.

زینعلی درباره وضعیت قیمت مسکن طی سال آتی می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود که در 6 ماهه نخست سال 97، افزایش قابل‌توجهی در قیمت مسکن نداشته باشیم و اگر افزایشی هم رخ دهد در مرداد ماه شاهد رشد قیمت‌ها خواهیم بود. این کارشناس ارشد مسکن اضافه می‌کند: انتظار می‌رود که قیمت مسکن از مردادماه حدود 10 تا 15درصد افزایش یابد.


ارسال نظر

ارسال


نوسازی زیر 10 درصد، حاصل دودهه فعالیت در حوزه بازآفرینی/ مسئله بافت‎های فرسوده با یک نسخه حل نمی‎شود

نوسازی زیر 10 درصد، حاصل دودهه فعالیت در حوزه بازآفرینی/ مسئله بافت‎های فرسوده با یک نسخه حل نمی‎شود

بازآفرینی شهری حوزه های گسترده ای را در بر می گیرد و به این ترتیب طبیعی است که هر چه یک موضوعی بزرگتر می‌شود، وجوه بیشتری پیدا می‌کند. بر این اساس لازم است بدانیم که موضوع بازآفرینی شهری یک موضوع یا معادله مجهول نیست.

 نیاز واقعی کشور چند واحد مسکونی است؟‌

نیاز واقعی کشور چند واحد مسکونی است؟‌

رییس انجمن انبوه سازان مسکن گفت: در طول سال های گذشته متاسفانه نگاه دولت و به ویژه وزارت راه و شهرسازی به مقوله صنعت ساختمان، نگاه مناسبی نبوده و سبب انباشته شدن نیاز به مسکن تا ۹میلیون واحد شده است.

 ابلاغ وام ۱۰۰میلیونی ساخت مسکن

ابلاغ وام ۱۰۰میلیونی ساخت مسکن

وزیر راه و شهرسازی گفت: مصوبه شورای پول و اعتبار درباره وام ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن به بانک مسکن ابلاغ شد.

 رفع مشکل مسکن در گرو حل مسایل کلان اقتصادی

رفع مشکل مسکن در گرو حل مسایل کلان اقتصادی

برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که حل مشکلات حوزه مسکن و از جمله تورم افسار گسیخته و افزایش چند برابری قیمت آن جز از طریق حل مسائل و مشکلات کلیت اقتصاد کشور امکان پذیر نیست.

 رکودی دیگر در کمین بازار مسکن

رکودی دیگر در کمین بازار مسکن

بازار مسکن که سال‌ها فعالان خود را در انتظار ورود به دوره رونق گذاشته بود، سرانجام در سالجاری به این انتظار پایان بخشید. اما عمر رونق بازار مسکن در این سال به بیش از دو سه ماه قد نداد و رونق با ورود دلالان به بازار به رکودی عمیق‌تر نسبت به سال‌های گذشته تبدیل شد.

 ارزان‌ترین ویلاهای شمال چقدر قیمت دارند؟

ارزان‌ترین ویلاهای شمال چقدر قیمت دارند؟

مازندران، گیلان، بوشهر، هرمزگان و خوزستان در نوروز ٩٧ ‌پرمسافرترین استان‌های ایران اعلام شدند. درواقع بیشتر ایرانی‌ها برای بلندترین تعطیلات سالانه‌شان ‌شهرهای ساحلی ایران را انتخاب کردند.

 پیش‌بینی مشاوران املاک از آینده مسکن

پیش‌بینی مشاوران املاک از آینده مسکن

در حالی که به پایان سال ۹۷ نزدیک می‌شویم مشاوران املاک سطح شهر سالی که گذشت را برای بازار مسکن بسیار بد و باورنکردنی ارزیابی می‌کنند و می‌گویند به هیچ عنوان انتظار این حجم از افزایش قیمت و رکود را در بازار نداشتند.

 اتمام پروژه مسکن مهر در ۵استان

اتمام پروژه مسکن مهر در ۵استان

​مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: تا کنون در چهار استان جشن اتمام مسکن مهر شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر انجام شده و فروردین ۱۳۹۸ نیز در خراسان جنوبی این اتفاق می‌افتد.

 ارجاع لوایح دولت برای تنظیم بازار اجاره به وزارت راه

ارجاع لوایح دولت برای تنظیم بازار اجاره به وزارت راه

براساس مصوبه دولت، لوایح سه‌گانه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای تنظیم بازار اجاره با هدف بررسی‌های بیش‌تر مجددا به این وزارتخانه ارجاع شد.

 بانک مرکزی، دستورافزایش وام ساخت مسکن را کی ابلاغ می‌کند؟

بانک مرکزی، دستورافزایش وام ساخت مسکن را کی ابلاغ می‌کند؟

در حالی که شورای پول و اعتبار افزایش تسهیلات ساخت مسکن با قابلیت تبدیل به فروش اقساطی در بانک‌های تجاری و بانک مسکن را ۱۰ روز پیش به تصویب رساند، خبرها حاکی از این است که بانک مرکزی هنوز این مصوبه را ابلاغ نکرده است.

 هشدار درباره افزایش تورم مسکن

هشدار درباره افزایش تورم مسکن

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان این که افزایش بدون برنامه وام مسکن باعث افزایش تورم می شود، گفت: ساماندهی بازار مسکن نیازمند تشکیل یک تیم اقتصادی با مدیریت وزارت راه و مشارکت وزارتخانه های تعاون، اقتصاد، بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار است.

 ۱۳میلیون هزینه وام مسکن زوج‌های تهرانی/ محاسبه هزینه وام مسکن برای مجردها و زوجین

۱۳میلیون هزینه وام مسکن زوج‌های تهرانی/ محاسبه هزینه وام مسکن برای مجردها و زوجین

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در این روزها حدود ۵۴ هزار تومان است که زوج‌های تهرانی برای گرفتن وام مسکن ۱۰۰ میلیونی و وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی، در مجموع باید ۲۴۰ برگ اوراق بخرند و حدود ۱۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان هزینه کنند.

 گزینه‌های مناسب خرید خانه در شهرهای جدید

گزینه‌های مناسب خرید خانه در شهرهای جدید

قیمت مسکن در شهرهای جدید نصف کلانشهرهاست. این موضوعی است که حبیب طاهرخانی، معاون وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کرده و گفته است واحدهای مسکونی که ۳۰‌درصد پیشرفت فیزیکی دارند و ...

 مظنه خرید مسکن در مناطق لوکس جهان؟

مظنه خرید مسکن در مناطق لوکس جهان؟

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در مناطقی که لوکس‌ترین خانه‌های جهان را دارد، جزیره موناکو در جایگاه نخست گرانی قرار دارد چنانچه با یک میلیون دلار (۱۲میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان) فقط ۱۶متر خانه می‌توان در این منطقه خریداری کرد.

مسکن مهر بی‌کیفیت ساخته نشود/لزوم توجه پیمانکاران به استحکام بنا

مسکن مهر بی‌کیفیت ساخته نشود/لزوم توجه پیمانکاران به استحکام بنا

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه مسکن مهر نباید بی‌کیفیت ساخته شود، گفت: پیمانکاران پروژه‌های مسکن مهر باید به استحکام بنا توجه ویژه‌ای داشته باشند.

جمعیت‌پذیری هشتگرد تا ۳۰۰ هزار نفر/ آغاز ساخت ۳۰ مدرسه

جمعیت‌پذیری هشتگرد تا ۳۰۰ هزار نفر/ آغاز ساخت ۳۰ مدرسه

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد گفت: در حال حاضر در این شهر جدید ۷۵ تا ۸۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده که با راه اندازی زیرساخت ها، ظرفیت جمعیت پذیری به ۳۰۰ هزار نفر می رسد.

 جزئیات ساخت ۱۰۰هزار واحد مسکونی برای خانه اولی‌ها

جزئیات ساخت ۱۰۰هزار واحد مسکونی برای خانه اولی‌ها

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن درباره جزئیات ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از سوی بنیاد مسکن گفت: واحدها صرفا به متقاضیان خانه اولی همراه با وام یارانه‌ای واگذار می‌شود.