پایان عمر بنگــاه‌داری سنتی

زنجیره‌ی تولید خدمت (ثروت)؛ موتور محرکه‌ی شرکت‌های تجاری

آرش انصاری - کارشـناس تخـصصی امـلاک

  • یکشنبه 31 تیر 1397 ساعت 14:23

اخبار => مقاله های اقتصادی مسکن

زنجیره‌ی تولید خدمت (ثروت)؛ موتور محرکه‌ی شرکت‌های تجاری

یکی از مهم‌ترین این مخاطرات اینکه؛ در تصور عموم مشاوران این‌طور شکل گرفته که پیش از هر چیز، کار را بایستی از رنج اجاره شروع کرد و پس از گذشت چند سال و به‌دست آوردن تجربه، وارد فروش آپارتمان و در نهایت کلنگی و مستغلات شد. باوری که از همان ابتدا به‌شدت غلط بوده است!
مشاوران پس از به دست آوردن تجربه و توانمندی در یک حوزه، وارد حوزه‌ی دیگری می‌شوند که هیچ‌گونه تخصصی در آن ندارند و با افت شدید راندمان کاری و در نتیجه کاهش درآمد روبرو می‌شوند.
اما مسئله‌ی اصلی در این نوع تقسیم کار چیزی فراتر از این ماجراست.
به‌طور سنتی به مشاور آموزش داده شده است که بایستی در شروع کار خود، اصطلاحاً کارشناسی پلاک به پلاک برود و به تنهایی املاک مورد نظر را بیابد و مالکان املاک مذکور را جهت خدماتی که قرار است به آنها ارائه بدهد، متقاعد سازد و به تنهایی برای یافتن مشتری، اقدام به تبلیغ و ارائه‌ی ملک مورد نظر کند. فرآیندی که متأسفانه عمدتاً از طریق درج آگهی در روزنامه‌ای خاص اتفاق می‌افتد!
داستان تمام نشده؛ پس از آنکه مشاور، یک مشتری به‌دست ‌می‎آورد، باز هم به تنهایی سرویس‌دهی به او را انجام دهد. مشتری را جهت انجام قرارداد، متقاعد سازد و در نهایت با اختلافی حداقلی، به مدیر رنج خود گزارش کند تا مدیر رنج در اتاق قرارداد، آن را منعقد نماید! انسان‌ها به‌طور ذاتی نقاط قوت و ضعفی دارند. به‌عنوان مثال؛ افراد کم‌حرف و پُرحرف، افراد خجالتی و در مقابل، افراد با روابط عمومی بالا، افراد جوان‌تر با فعالیت و تلاش بیشتر نسبت به افراد مسن‌تر با تمرکز کمتر اما تجربه و پختگی بالاتر! به‌زعم من نگارنده؛ افراد با توانمندی‌های متفاوت می‌توانند مکمل‌های خوبی برای یکدیگر باشند. مضحک بودن فرآیندی که اکنون در آژانس‌های املاک برای انعقاد یک قرارداد طی می‌شود را با یک مثال بیان می‌کنم؛ فرض کنید در یک کارخانه‌ی تولید خودرو، کارگران به‌محض ورود به کارخانه هرکدام یک شاسی خودرو را تحویل بگیرند و در طی روز در مسیر خط تولید، موظف باشند که شخصاً موتور را خودشان نصب کنند، بدنه‌ی خودرو را خودشان نصب کنند، سپس خودرو را رنگ‌آمیزی نمایند و پس از نصب سایر اجزا از قبیل صندلی، داشبورد، چرخ‌ها و غیره، در پایان روزِ کاری در انتهای خط تولید یک خودروی کامل و آماده تحویل دهند. در صورتی که در واقعیت می‌بینیم که تصور چنین موضوعی، انسان را به خنده وا می‌دارد. اما واقعیت همین است که متأسفانه در حرفه‌ی مشاوری املاک هر روز این اتفاق تکرار می‌شود و کسی هم به این دور باطل توجه نمی‌کند!

یک کارفرمای اندیشمند در حوزه‌ی Real Estate که برای راه‌اندازی یک سیستم هوشمند و فعال، طرح و برنامه‌ای داشته باشد، این‌گونه به ماجرا نگاه نمی‌کند. چنین صاحب آژانسی فکر می‌کند که برای ایجاد زنجیره‌ی فروش، به یک سیستم نیازمند است نه خلاقیت فردی. خلاقیت فردی در درون سیستم می‌تواند به شکوفایی و ارزش آفرینی منجر شود. ولی اگر سیستمی برای آن مجموعه تعریف نشده باشد با توجه به مطالعات و تجربیاتی که در این سال‌ها از سر گذرانده‌ام، به نظر می‌رسد برای خلق زنجیره‌ی تولید ثروت (خدمت) باید کار فردی، حذف و گروه‌های سه‌چهار نفره‌ای با یک هدف مشخص ایجاد شود. بدین صورت که گروه‌هایی با افراد مشخص و توانمندی‌ها متفاوت و مکمل یکدیگر به‌صورت زنجیروار تشکیل شوند تا به کمک هم و با تلاش امدادی، یک هدف را نشانه بگیرند.
با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی و فضاهای مجازی در کسب‌وکار امروز، حتماً یک نفر از اعضای گروه می‌بایست در این زمینه توانمند باشد تا بتواند از این طریق با مالکان و مشتریان ارتباط برقرار کند و اقدام به جلب نظر و جذب مالکان و مشتریان بالقوه‌ی بازار نماید.

چنین گروهی نیازمند فردی با قدرت روابط عمومی و جذب بالاست تا بتواند مشتریان و مالکان را از طریق تلفنی متقاعد سازد که با تیم آنها کار کنند و قرارهای سرویس‌دهی و یا مذاکره‌ی حضوری با آنها بگذارد. اما یکی از ارکان مهم این گروه‌ها باید فردی فعال، دونده و جنگنده باشد. فردی که بتواند سرویس و خدمات مناسبی به مشتریان ارائه دهد.
و در نهایت؛ این گروه‌ها یک تمام‌کننده‌ می‌خواهند که به‌عنوان ارشد یا سرپرست گروه تعریف می‌شود. مذاکرات پایانی و متقاعدسازی مالک و مشتری به عهده‌ی این فرد خواهد بود. او باید باتجربه‌تر و مدبرتر از سایر افراد گروه باشد. ناگفته نماند؛ در استخدام و به‌کارگیری این افراد بایستی حتماً سه اصل مهم؛ تخصص، تعهد و وفاداری - که در شماره‌ی قبل به تفصیل بیان شد - مدنظر قرار گیرد.
قطعاً به‌کارگیری این چنین سیستمی نیازمند مطالعات دقیق‌تر و همچنین درک نیاز به تحول در این حوزه از جانب کارفرماهاست، اما به‌عنوان یک راه‌کار قابل تأمل و بررسی است.
نظرات خوانندگان، هر مطلبی را تکمیل‌تر می‌کند.

 


ارسال نظر

ارسال


بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد

بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، از شفاف‌سازی سامانه ارجاع کار و امکان مشاهده کلیه پروژه‌های نظارتی، از سوی همه اعضای نظام مهندسی خبر داد.

برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم/ تداوم ساخت مسکن کم درآمدها

برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم/ تداوم ساخت مسکن کم درآمدها

وزیر راه و شهرسازی گفت: قصد و برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم، چرا که معتقدیم این اقدام موجب افزایش قیمت مسکن خواهد شد و اقشار کم درآمد برای تامین مسکن بیشتر دچار مشکل می شوند.

متوسط قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت/افزایش ۳۹درصدی معاملات

متوسط قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت/افزایش ۳۹درصدی معاملات

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در معاملات بهمن ماه تهران ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار تومان برآورد شده است.

 شهردار تهران: پشت بام فروشی بررسی می شود

شهردار تهران: پشت بام فروشی بررسی می شود

شهردار تهران با بیان اینکه تاکنون گزارشی از «پشت بام فروشی» در پایتخت دریافت نکرده ام تصریح کرد: احداث کانکس در پشت بام ها بررسی خواهد شد.

 22 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

22 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: براساس آمارهای موجود 22 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت های فرسوده شهری زندگی می کنند که فقر شهری، عدم ایمنی و بحران هویتی از مهمترین مسائل آنهاست.

 400 هزار واحد مسکن در کشور احداث می شود

400 هزار واحد مسکن در کشور احداث می شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: احداث 400 هزار واحد مسکونی در کشور برای سال ‌های 98 و 99 با اولویت خانه اولی ها در دستور کار قرار گرفته است.

 مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگری تعاونی های پیمانکاران منطقه گل گهر سیرجان با حضور وزیر مسکن راه و شهرسازی شامگاه دوشنبه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت .

امضای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه در شهرهای جدید

امضای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه در شهرهای جدید

امروز در جریان برگزاری همایش فرصتهای سرمایه گذاری که در شهر جدید هشتگرد برگزار شد، تفاهم نامه‌هایی برای احداث پروژه‌های مختلف مسکونی، تجاری، رفاهی و درمانی به ارزش تقریبی ۷۵۰۰ میلیارد تومان به امضا رسید که از جمله آنها ۴۴ تفاهم نامه به ارزش ۳۰۰۰ میلیارد تومان در هشتگرد بود.

 افزایش ۳۳۰ درصدی واحدهای مسکونی کشور در ۴۰ سال اخیر

افزایش ۳۳۰ درصدی واحدهای مسکونی کشور در ۴۰ سال اخیر

وزیر راه وشهرسازی از افزایش ۳۳۰ درصدی تعداد واحدهای مسکونی طی ۴۰ سال اخیر خبر داد.

 رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

یک کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه رشد قیمت در هر کالایی با آغاز سال جدید رخ می دهد و این موضوع برای مسکن هم اجتناب ناپذیر است گفت:قیمت مسکن به گونه ای افزایش یافته که قدرت خرید به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

تهران و باغ های شمیران

تهران و باغ های شمیران

اگربخواهید در تهران این کلان شهر پر از برج شلوغی و آشفتگی روزی را به گردش بگذرانید ودر این گردش تاریخ فرهنگ هنر و طبیعت را جستجو کنید شاید هیچ کجا بهتر از مناطق شمالی آن نباشد، منطقه‌ای که تا چندی پیشتر جدای از تهران فعلی و ییلاقی  برای دارالخلافه نشینهای تهرانی بود. منطقه‌ای که به نام شمرون خوانده می‌شود و هنوز هم ساکنان امروزی

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن!

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن!

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که آمار نشان می‌دهد معاملات شهر تهران در بازه قیمتی ۷۵۰ میلیون تومان انجام می‌شود، گفت: شاخص‌هایی همچون رشد و میانگین قیمت‌های فعلی از مناطق برخوردار شهر تهران این آدرس اشتباه را به سرمایه‌گذار می‌دهد که در مناطق مرفه‌نشین اقدام به ساخت و ساز کند؛ در حالی که عمده آپارتمان‌های خالی از سکنه تهران در این مناطق قرار دارد.

 مخالفت دبیر کانون انبوه‌سازان با کارت اعتباری مصالح مسکن/ ۴۰۰هزار درخواست برای وام مسکن

مخالفت دبیر کانون انبوه‌سازان با کارت اعتباری مصالح مسکن/ ۴۰۰هزار درخواست برای وام مسکن

دبیر کانون انبوه سازان کشور با بیان اینکه وضعیت بازار مسکن در سال آینده بستگی به نرخ تورم دارد، گفت:پرداخت کارت اعتباری مصالح و دخالت دولت در بازار مفید نیست.

 خانه ۸۸متری در تهران ۲۰۰میلیون تومان!

خانه ۸۸متری در تهران ۲۰۰میلیون تومان!

بررسی قیمت روز مسکن در تهران حاکی از آن است که یک خانه مسکونی ۳۰۶ متری در دروازه شمیران به قیمت ۱.۵ میلیارد تومان و آپارتمان ۸۸ متری در تهرانسر به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان معامله شده است.

۲برنامه دولت برای خانه‌دارکردن ارزان مردم/ کاهش ۱۵درصدی قیمت مسکن با کارت اعتباری مصالح

۲برنامه دولت برای خانه‌دارکردن ارزان مردم/ کاهش ۱۵درصدی قیمت مسکن با کارت اعتباری مصالح

وزیر راه و شهرسازی با بیان "باید بتوانیم در جهت عمران و آبادانی کشور بیشتر و کارآمدتر از گذشته ایفای نقش کنیم" گفت: دولت ۲ برنامه برای خانه‌دارکردن ارزان مردم را در دستور کار دارد.

 ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس و اطلاعات رسمی، ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد اما با تعدیل قیمت ها، به نظر می رسد امروز نزدیک به «هزار هزار میلیارد تومان» پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشته باشد که به طور میانگین حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته اند؛ با توجه به اینکه این میزان از سرمایه های مردم درگیر پروژه های نیمه تمام مانده و در تنگنا هستیم، نباید وارد پروژه هایی شویم که با اولویت ها تطبیق ندارد.

 هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسکن

هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسکن

در حالی که تسهیلات خرید مسکن در تهران در بهترین حالت حداکثر تا یک چهارم هزینه خرید یک واحد مسکونی ۶۰ متری را پوشش می دهد، اما هزینه خرید اوراق این تسهیلات، ۱۰ درصد ارزش وام است.