بـــاغ ایرانی؛هندسه‎ی دلربای از یاد رفته

محمد نظری-طراح و ایده‌پرداز فضای سبـز

  • چهارشنبه 2 آبان 1397 ساعت 13:54

اخبار => مقاله های معماری و شهرسازی

بـــاغ ایرانی؛هندسه‎ی دلربای از یاد رفته

باغ‌های ایرانی همانند بسیاری از آثار هنری ایران در چهارچوب سنت و اصول، پایه‌ریزی شده‌اند و در طراحی آنها همانند معماری ایرانی هیچ‌چیز بدون دلیل و فقط از لحاظ زیبایی در نظر گرفته نشده است.
با توجه به جمله‌ی؛ «آنچه مفید و لازم است، زیبا عرضه می‌شود.» درک می‌کنیم که معماری ایران؛ یک اثر هنری زیبا، چندمنظوره و پرعملکرد را به‌وجود می‌آورد.
باغ‌های ایرانی دارای نظم و تناسب، با کاربرد درست و به دور از اسراف آب و موارد دیگر هستند.
در طراحی باغ‌های ایرانی با‌توجه به اقلیم منطقه، تمام نیازهای فردی، گیاهی و حتی نیاز حیوانات اهلی نیز مدنظر قرار گرفته شده است. در این نوع باغ‌سازی، توجه به کاربردِ خاص هندسه‌ی مربع در کلیات و جزئیات طراحی کاملاً مشهود است.
چشم‌‌انداز مستقیم و کشیده در محور طراحی باغ، قرارگیری کوشک (بنای اصلی) در امتداد این محور و روبروی آن و کاشتن درختان بلند در هر طرف باغ، در ایجاد پرسپکتیو طولانی‌تر مؤثر هستند.

برخی از خصوصیات کلی باغ‌های ایرانی
1. احداث باغ غالباً در زمین شیب‌دار.
2. محصور بودن پیرامون باغ با دیوار.
3. تقسیم سطح باغ غالباً به چهار بخش.
4. استفاده از خطوط راست در طراحی باغ.
5. وجود یک ساختمان در مرکز یا در بلندترین قسمت فضا.
6. استفاده از یک جوی دائم اصلی (آب دائم).
7. روان نمودن آب به‌گونه‌ای که صدای آب به‌وجود آید (آب‌شیب‌ها).
8. استفاده از سنگ‌های تراش‌دار در کف جوی برای نمایان شدن موج آب (سینه‌کبکی).
9. وجود رابطه‌ی نزدیک با طبیعت و عدم وجود حد فاصل بین ساختمان‌ و باغ.
10. وجود حوض یا استخر برای تأمین آب و زیبایی چشم‌انداز در مقابل عمارت.
11. استفاده از درخت‌های زیاد و سایه‌دار و وجود معبرهای باریک.
12. اختصاص دادن بیشترین قسمت باغ به کاشت درختان میوه.
13. استفاده از انواع گل‌های زینتی و دارویی.
14. استفاده‎ی بیشتر از گل سرخ نسبت به ‌گونه‌های دیگر.

اصول طراحی باغ‌های ایرانی در موارد زیر خلاصه شده است؛

1. سلسله‌مراتب؛
فضاها و عناصر مختلف بر اساس اهمیت، ارزش کارکردی و بسیاری از عوامل دیگر در کنار هم قرار می‌گیرند که مثلاً از سردر ورودی یا گاهی میدان و آب‌نمایی در بیرون باغ (جلوخان) شروع و با گذشتن از هشتی و محور اصلی به کوشک باغ می‌رسد.
2. تقارن؛
اصل تقارن را می‌توان کامل‌ترین شکل تعادل به‌شمار آورد که علاوه بر جنبه‌های زیبایی‌شناسی از لحاظ ایستایی نیز همواره مورد توجه بوده است. در باغ‌های مستطیل، بسته به مکان قرارگیری کوشک یک یا دو محور تقارن و پلان‌های مربع اغلب چهار محور تقارن دارند.
3. مرکزیت؛
اصولاً مرکزیت به مهم‌ترین قسمت مجموعه تأکید دارد که در باغ‌های ایرانی بیشتر به کوشک‌ها توجه می‌کند. خصوصاً کوشک‌هایی با طرح هشت‌بهشت. این اصل در پلان مربع با وجود کوشک در محل تقاطع محورها به اوج خود می‌رسد.
4. ریتم؛
به‌معنای تکرار موزون ساده یا پیچیده‌ی یک عنصر یا پدیده در یک اثر هنری است که در باغ ایرانی می‌توان در دیوارهای حاشیه‌ی باغ و حتی در کف‌سازی‌ها مشاهده کرد.
5. استقلال و تشخیص فضاها؛
در معماری ایرانی همه‌ی فضاها مستقل هستند و هیچ فضایی منفی یا مانده از فضای دیگر نیست.
در باغ‌ ایرانی نیز همه‌ی فضاها اعم از ساخته‌شده و ساخته‌نشده، از خود هویتی به‌نمایش می‌گذارند.
به‌طوری که حتی فاصله‌ی میان دو فضای مستقل، خود عرصه‌ای کامل به‌شمار می‌آید که واجد تعریف، هویت و عملکرد مستقل است.
6. تنوع در وحدت، وحدت در تنوع؛
باغ ایرانی در عین وحدت در خطوط کلی، هندسه و مصالح اجرایی، تنوع فضایی بی‌نظیری دارد. تنوع فضایی باغ با تعریف فضاهای مستقل از هم با محدودسازی، تنظیم فاصله‌ی دید، بهره‌گیری از اشکال کامل هندسی، طرح کاشت، ترکیب‌بندی‌های متفاوت از گونه‌های گیاهی، کارکردهای فضایی آب، بهره‌گیری از مصالح و امثال آن نمود پیدا می‌کند. محورهای اصلی، محورهای فرعی، کِرت‌ها، انواع حوض‌ها و فضاهای ساخته‌شده با نوع بسیار زیادی که ارائه می‌دهند، نشان از یک نظم و وحدت‌سازی در کلیت باغ می‌دهند.
7. طبیعت‌گرایی و بهره‌گیری از منظر؛
فرهنگ ایرانی، انسان را جدا از طبیعت نمی‌بیند بلکه او را همراه با سایر عناصر طبیعت و جزو لاینفک آن تلقی می‌کند؛ دل سپردن به طبیعت و استفاده از مناظر طبیعی را علاوه بر اینکه پی بردن به نشانه‌های خالق می‌بیند، موجب حظ بصری و نشاط روان آدمی می‌داند. از این‌رو معماری و هنر ایران به‌شدت طبیعت‌گراست. این امر در باغ‌های ایرانی سبب به‌وجود آمدن فضاهای نیمه‌باز، مانند ایوان و کوشک شده است که حد فاصل و پیوند دهنده‌ی فضای طبیعت و بخش ساخته شده است. وجود چشم‌اندازهای عمیق و باز در محورها و مسیرهای اصلی باغ، عدم وجود موانع بصری و هدف‌دار بودن این مسیرها بر طبیعت‌گرایی بیشتر صِحه می‌گذارد.


ارسال نظر

ارسال


بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد

بازگشت۱۵میلیارد از تخلف مالی به نظام مهندسی/نظام ارجاع کارشفاف شد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، از شفاف‌سازی سامانه ارجاع کار و امکان مشاهده کلیه پروژه‌های نظارتی، از سوی همه اعضای نظام مهندسی خبر داد.

برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم/ تداوم ساخت مسکن کم درآمدها

برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم/ تداوم ساخت مسکن کم درآمدها

وزیر راه و شهرسازی گفت: قصد و برنامه ای برای افزایش وام مسکن نداریم، چرا که معتقدیم این اقدام موجب افزایش قیمت مسکن خواهد شد و اقشار کم درآمد برای تامین مسکن بیشتر دچار مشکل می شوند.

متوسط قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت/افزایش ۳۹درصدی معاملات

متوسط قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت/افزایش ۳۹درصدی معاملات

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در معاملات بهمن ماه تهران ۱۰ میلیون و ۶۶ هزار تومان برآورد شده است.

 شهردار تهران: پشت بام فروشی بررسی می شود

شهردار تهران: پشت بام فروشی بررسی می شود

شهردار تهران با بیان اینکه تاکنون گزارشی از «پشت بام فروشی» در پایتخت دریافت نکرده ام تصریح کرد: احداث کانکس در پشت بام ها بررسی خواهد شد.

 22 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

22 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: براساس آمارهای موجود 22 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت های فرسوده شهری زندگی می کنند که فقر شهری، عدم ایمنی و بحران هویتی از مهمترین مسائل آنهاست.

 400 هزار واحد مسکن در کشور احداث می شود

400 هزار واحد مسکن در کشور احداث می شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: احداث 400 هزار واحد مسکونی در کشور برای سال ‌های 98 و 99 با اولویت خانه اولی ها در دستور کار قرار گرفته است.

 مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگران گل گهر سیرجان افتتاح شد

مجتمع مسکونی 584واحدی کارگری تعاونی های پیمانکاران منطقه گل گهر سیرجان با حضور وزیر مسکن راه و شهرسازی شامگاه دوشنبه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت .

امضای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه در شهرهای جدید

امضای ۷۵۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه در شهرهای جدید

امروز در جریان برگزاری همایش فرصتهای سرمایه گذاری که در شهر جدید هشتگرد برگزار شد، تفاهم نامه‌هایی برای احداث پروژه‌های مختلف مسکونی، تجاری، رفاهی و درمانی به ارزش تقریبی ۷۵۰۰ میلیارد تومان به امضا رسید که از جمله آنها ۴۴ تفاهم نامه به ارزش ۳۰۰۰ میلیارد تومان در هشتگرد بود.

 افزایش ۳۳۰ درصدی واحدهای مسکونی کشور در ۴۰ سال اخیر

افزایش ۳۳۰ درصدی واحدهای مسکونی کشور در ۴۰ سال اخیر

وزیر راه وشهرسازی از افزایش ۳۳۰ درصدی تعداد واحدهای مسکونی طی ۴۰ سال اخیر خبر داد.

 رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

رشد قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم خواهد بود

یک کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه رشد قیمت در هر کالایی با آغاز سال جدید رخ می دهد و این موضوع برای مسکن هم اجتناب ناپذیر است گفت:قیمت مسکن به گونه ای افزایش یافته که قدرت خرید به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

تهران و باغ های شمیران

تهران و باغ های شمیران

اگربخواهید در تهران این کلان شهر پر از برج شلوغی و آشفتگی روزی را به گردش بگذرانید ودر این گردش تاریخ فرهنگ هنر و طبیعت را جستجو کنید شاید هیچ کجا بهتر از مناطق شمالی آن نباشد، منطقه‌ای که تا چندی پیشتر جدای از تهران فعلی و ییلاقی  برای دارالخلافه نشینهای تهرانی بود. منطقه‌ای که به نام شمرون خوانده می‌شود و هنوز هم ساکنان امروزی

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن!

آدرس اشتباه به سرمایه‌گذاران مسکن!

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که آمار نشان می‌دهد معاملات شهر تهران در بازه قیمتی ۷۵۰ میلیون تومان انجام می‌شود، گفت: شاخص‌هایی همچون رشد و میانگین قیمت‌های فعلی از مناطق برخوردار شهر تهران این آدرس اشتباه را به سرمایه‌گذار می‌دهد که در مناطق مرفه‌نشین اقدام به ساخت و ساز کند؛ در حالی که عمده آپارتمان‌های خالی از سکنه تهران در این مناطق قرار دارد.

 مخالفت دبیر کانون انبوه‌سازان با کارت اعتباری مصالح مسکن/ ۴۰۰هزار درخواست برای وام مسکن

مخالفت دبیر کانون انبوه‌سازان با کارت اعتباری مصالح مسکن/ ۴۰۰هزار درخواست برای وام مسکن

دبیر کانون انبوه سازان کشور با بیان اینکه وضعیت بازار مسکن در سال آینده بستگی به نرخ تورم دارد، گفت:پرداخت کارت اعتباری مصالح و دخالت دولت در بازار مفید نیست.

 خانه ۸۸متری در تهران ۲۰۰میلیون تومان!

خانه ۸۸متری در تهران ۲۰۰میلیون تومان!

بررسی قیمت روز مسکن در تهران حاکی از آن است که یک خانه مسکونی ۳۰۶ متری در دروازه شمیران به قیمت ۱.۵ میلیارد تومان و آپارتمان ۸۸ متری در تهرانسر به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان معامله شده است.

۲برنامه دولت برای خانه‌دارکردن ارزان مردم/ کاهش ۱۵درصدی قیمت مسکن با کارت اعتباری مصالح

۲برنامه دولت برای خانه‌دارکردن ارزان مردم/ کاهش ۱۵درصدی قیمت مسکن با کارت اعتباری مصالح

وزیر راه و شهرسازی با بیان "باید بتوانیم در جهت عمران و آبادانی کشور بیشتر و کارآمدتر از گذشته ایفای نقش کنیم" گفت: دولت ۲ برنامه برای خانه‌دارکردن ارزان مردم را در دستور کار دارد.

 ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

ارزش ریالی پروژه‌های نیمه تمام در کشور چقدر است؟

به گفته رییس کمیسیون عمران مجلس و اطلاعات رسمی، ۶۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد اما با تعدیل قیمت ها، به نظر می رسد امروز نزدیک به «هزار هزار میلیارد تومان» پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشته باشد که به طور میانگین حدود ۵۰ درصد پیشرفت داشته اند؛ با توجه به اینکه این میزان از سرمایه های مردم درگیر پروژه های نیمه تمام مانده و در تنگنا هستیم، نباید وارد پروژه هایی شویم که با اولویت ها تطبیق ندارد.

 هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسکن

هزینه بالای خرید اوراق تسهیلات مسکن

در حالی که تسهیلات خرید مسکن در تهران در بهترین حالت حداکثر تا یک چهارم هزینه خرید یک واحد مسکونی ۶۰ متری را پوشش می دهد، اما هزینه خرید اوراق این تسهیلات، ۱۰ درصد ارزش وام است.